Експертиза Стадницького сміттєсховища PDF Друк e-mail
Середа, 14 квітня 2010, 11:19
Екологічні проблеми Вінниччини як "Вінницький Чорнобиль"
Вирішення екологічних проблем Вінниччини під силу вченим ВНТ У

Вінницький національний технічний університет завдяки великим зусиллям всього його творчого колективу під керівництвом ректора акад. АПНУ Б.І.Мокіна стає все більш шанованим і знаним ВНЗ не тільки в Україні, але й у Європі. А його наукові здобутки з кожним днем зростають і до цього зовсім недавно додався ще один. На конкурсній основі нашого завідувача кафедри хімії та екологічної безпеки, д.т.н., професора Петрука В.Г. обрано головним експертом Євросоюзу з екологічних проектів України по Подільському регіону. Екологічний стан Вінниччини останнім часом все більше викликає тривогу, адже вона знаходиться в центрі нашої держави.

Ставок фільтрату поблизу Стадницького сміттєзвалища
І від того, як будуть вирішуватися екологічні проблеми у нас, в значній мірі буде залежати екологічне благополуччя всієї країни. Європа за цим уважно стежить, адже Україна небезпідставно прагне долучитися до Євросоюзу. Вона сьогодні готова надати посильну організаційно-фінансову допомогу, аби нарешті у нас реально і безповоротно почали вирішуватися накопичені за останні десятиліття болючі екологічні проблеми: відсутність систем організації управління і поводження з відходами, як промисловими, так і побутовими, жахливий стан ґрунтів, атмосферного повітря, водних ресурсів, нераціональне і хижацьке природокористування, пострадянська психологія і низька екологічна культура значної частини населення - це лиш неповний перелік того, що потребує невідкладної уваги новообраної влади і всіх громадян нашої держави. При цьому, в першу чергу, експерти Євросоюзу звернули увагу на відсутність у м. Вінниці (та й у Вінницькій області) бодай одної сміттєсортувальної дільниці і сміттєпереробного заводу. Для прикладу у Данії, а її територія співрозмірна з Вінницькою областю, успішно функціонують 37 сміттєпереробних заводів. З м. Вінниці щодня вивозиться на Стадницький полігон близько 1,5 тис. м3 побутового сміття. При цьому Стадницьке сміттєзвалище мало б бути закрите ще у 1994 році. На ньому сьогодні складовано понад 7,5 млн. м3 (це близько 5 млн. тонн) твердих побутових відходів. Конфлікт з природою та і мешканцями навколишніх сіл наростає, адже фільтрати з цього полігону проникли у водоносні горизонти і доходять до басейну р. Південний Буг, завдяки чому збільшується кількість інфекційних захворювань серед людей, що проживають навколо полігону і вінничан. Ця ситуація оцінюється як "Вінницький Чорнобиль". Цьому безглуздю і безвідповідальності і, в першу чергу, влади треба покласти край.
Тут своє слово мають виказати і вчені нашого міста і, в першу чергу, нашого ВНТУ, науковий потенціал якого спроможний сьогодні запропонувати технологічні рішення, які здатні значною мірою вирішити вище зазначені та інші серйозні проблеми. У м. Вінниці зараз активно працює робоча група під керівництвом начальника управління екології та природних ресурсів у Вінницькій області О.Г. Яворської. Її задача зводиться до опрацювання та наукового обґрунтування рішень, в тому числі управлінських, організаційних, фінансових, правових та інших стосовно цієї проблеми. Наступний крок - бізнес-план і проект, зокрема, системи сортування та сміттєпереробного заводу у м. Вінниці, інших великих містах регіону, які будуть привабливими для інвесторів Євросоюзу та вітчизняних підприємців, а також розроблення найближчим часом регіональної програми поводження з твердими побутовими відходами у Вінницькій області, яка б чітко регламентувала кроки влади по врегулюванню цих проблем. І провідному експерту Євросоюзу професору Петруку В.Г. у вирішенні цього питання належить найвідповідальніша роль. На черзі - проблема невикористаних, некондиційних, непридатних пестицидів, яких у області накопичено понад 2000 тонн. А це, в кінцевому рахунку, діоксини, різкий ріст захворюваності, смертності та ін.

Стадницьке сміттєзвалище (пожежа внаслідок самозаймання)
Останнє оновлення на Четвер, 22 квітня 2010, 09:58